• Facebook
  • Instagram

Ostrov Roatan prošel nesmírným rozvojem - Shrnutí do 2019

main jpg

Novinky z ostrova 2019 a boom Roatanu!

Ostrov Roatan prošel za posledních let nevídanou transformací a my samy jsme velmi překvapeni, jak moc se za poměrně krátkou dobu začal vyvíjet. Kolik nových developerských projektů, obchodů, restaurací a byznysů se zde otevřelo a jak se zlepšila infrastruktura. Přinášíme vám souhrn našich poznatků, které vnímáme jako nejzásadnější při hodnocení Roatanu a jeho vývoje v posledním roce - 2019.

Infrastruktura:

Jedna z nejdůležitějších otázek. Ještě před pár lety jste téměř na každém kilometru vjeli do díry, která na vás číhala na hlavní silnici vedoucí z French Harboru na West End a následně West Bay. Auta jezdila maximální rychlostí 50 km/h a jezdit večer po setmění byla opravdová lahůdka.

V tomto roce se dokončila kompletní rekonstrukce výše zmíněné hlavní silnice i vedlejší vedoucí z Coxen Hole přes Flowers Bay až na West Bay. Cesta je nyní mnohem svižnější, silnice jsou osvícené, rozšířené a v některých místech (u French Harboru) stále ještě probíhají rozšiřující úpravy vozovky.

Velkým překvapením bylo slavnostní otevření nového tahu, který vede z Los Fuertes přes Palmetto Bay do Mud Hole a následně Sandy Bay. Dostanete se tak ze středu ostrova na západ po severní straně Roatanu za neuvěřitelných čtvrt hodinky. Silnice je prvotřídní, rovná, a navíc zde nepotkáte téměř žádná auta, takže můžete šlápnout na plyn.

Bohužel stále chybí spojnice mezi středem a východem ostrova. Na pláž Camp Bay zatím vede jen prašná cesta, která se příliš neudržuje. Věříme, že i tato část se někdy dostane do hledáčku stavitelů silnic.

DqcqeCqWoAERcRX

Podle zdroje Roatan Municipality Office se dokončila projektová dokumentace nové hlavní silnice, jenž bude rozšiřovat tu současnou. Jedná se o dvouproudovou silnice, kde bude přidán odbočovací pruh v lokalitách se zvýšenou dopravou. Jak je patrné z obrázků níže, budeme mít dodatečný pruh pro cyklisty a chodník pro chodce. První část silnice povede z letiště Juan Manuel Gálvez směr Los Fuertes a bude dlouhá 7620 m. Současný starosta Jerry Hynds se nechal slyšet, že místní úřady již mají připravené potřebné finanční prostředky a nic nebrání zahájení výstavby. Uzavření první etapy se očekává v prosinci tohoto roku, dokončení celého projektu si dává starosta za cíl v roce 2020 před svátkem Francisca Morazána, který se slaví 3. října.

RoatanRoadSystemDesign

RoatanRoadwayDesign

RoatanRoadsatNight

Pravidelné policejní kontroly

Bezpečnost patří na vrchol seznamu priorit každého nového ostrovana, který se rozhodne usadit na Roatanu. Bezpečnost se podílí nejen na spokojenosti obyvatel, ale přináší i zájem ze strany turistů, kteří zajišťují ostrovu nemalé finanční příjmy. Důležitost pravidelných policejních kontrol si uvědomují místní orgány správy, jenž potírají případnou zločinnost a redukují počet osob, co nemají na ostrově co dělat. Do konce roku 2020 se plánuje provoz 9 policejních věží na stěžejních místech, které spolu budou efektivně spolupracovat a komunikovat. Výkon práce policejních složek ulehčí i kvalitní vybavení. Na východě ostrova má nově hlídka k dispozici speciální auta, rychlá a jednoduše ovladatelná v terénu.

20190927 130234 HDR

Zajištění centrální skládky

Velkým problémem, s kterým se Roatan v posledních letech potýkal byla centrální skládka. Neustálé požáry, které byly způsobeny hořícími plasty se jen těžko potlačovali díky počasí beze srážek, vysokým teplotám a velkému množství plastů. Byl to velký trn v oku nejen pro okolní vesnice, které byly denně zahaleny v kouři a zápachu, ale pro každého, kdo těmito místy jen projížděl. Konečně se podařilo požár potlačit a celá skládka se preventivně zasypala hlínou. Dalším opatřením je razantní redukce plastů, o čemž svědčí i novela zákona, ke které se vyjadřujeme v tomto článku: Čtěte zde

20190927 125559

20190927 125500

Jistě si vzpomenete, v jak katastrofálním stavu byla skládka ještě před pár lety, kde jsme se o ní zmiňovali v tomto článku: Čtěte zde

Obecní úřad v novém kabátě

Podél hlavní silnice se začalo stavět mnoho nových budov. Jednou z nich je nový Municipal – tedy nový obecní úřad, kde budou reprezentační prostory pro správu západní části ostrova. Měl by sjednocovat několik oddělení, jako je stavební, katastrální, daňové atd. Pokud se budou naši úředníci cítit lépe, určitě se můžeme i my těšit na lepší kvalitu služeb. Dále probíhá výstavba nové veřejné nemocnice, která se plánuje také brzy otevřít. Bude se nacházet blízko hlavní silnice u portu Mahogany Bay.

WhatsApp Image 2019 07 05 at 8.32.34 AM

Nové obchody, benzínové pumpy

Momentálně ostrov zaznamenal také boom ve výstavbě nových obchodů. Na Sandy Bay se staví nový moderní supermarket Ramirez. Na několika místech probíhá výstavba nových benzinových pump. Také se otevírají nové restaurace, hotely, obchody s oblečením, obuví, nábytkem, i kavárny. Vzniká mnoho nových apartmánových domů ve středu ostrova. To vše jsou znaky toho, že ostrov ekonomicky roste nahoru spolu s poptávkou po nových produktech a službách, a i ceny nemovitostí stále stoupají.

carousel1

Nová elektrárna, RECO

Přímo naproti Pineapple Villas, vedle města French Harbor roste nová solární elektrárna. Ostrov by tak měla zásobovat čistší a ekologičtější energie. RECO – energetická společnost – se chlubí tím, že klesnou ceny elektřiny. U města Los Fuertes RECO staví nové reprezentační prostory, kde bude sídlo společnosti a klientské centrum. Přechází se na nové elektrické vedení a staré dřevěné sloupy se mění za ty bytelnější z betonu. Ubývá i výpadků proudu a stížností odběratelů.

Bez názvu

Čištění odpadních vod

Tento systém je již zaveden na dvou místech na Roatanu, a to v hlavním městě Coxen Hole a městečku na pobřeží West End. Nyní se schválilo zavedení čištění odpadních vod na západní turisty vyhledávané lokalitě West Bay. Mělo by se tím zabránit znečištění, které je způsobeno vypouštěním odpadních vod do moře. Hovoří se o cca 3 milionové investici a my věříme, že to bude mít pro tuto oblast velký přínos.

 

To vše jsou faktory, že je o tento krásný ostrov neustále zájem. Hodně se tu investuje a hledí na budoucnost. Snaha o zachování přírodního bohatství, zajištění pohodlí a standardů investorům, zdokonalování prodávaného sortimentu a nabízených služeb, to vše jsou priority pro místní úřady, aby přilákali pozornost nás všech a podpořili rostoucí zájem o tento rajský ostrov Roatan. A na co se ještě můžeme těšit v budoucnu? Třeba na rozšíření současného letiště a nové přímé linky z Evropy? ?

Dne 30.09.2019