• Facebook
  • Instagram

Jak letět na ostrov Roatan v současné době?

maxresdefault

Let na Roatan

Vzhledem k pandemickým opatřením, které se velmi výrazně dotkly cestování po celém světě, se často ptáte, jak se v současné době nejlépe dostat na ostrov Roatan. Máme pro vás dobrou zprávu. Díky společnosti Air Europa, která operuje lety z Evropy do střední Ameriky, je návštěva Roatanu snad ještě jednodušší, než tomu bylo v minulosti.

Air Europa nabízí spojení Mnichov – Madrid – San Pedro Sula, a to každou středu večer. Na Roatan dorazíte ve čtvrtek v dopoledních hodinách. Z Mnichova odlétá letadlo v 19:25. Do Madridu dorazíte ve 22:10. V 1:35 následuje let do San Pedro Suly, který trvá přibližně 11 hodin. Celková doba letu je tedy 16h 50 minut. Pozor, v některých týdnech se z Madridu neodlétá v 1:35, ale ve 3:40. Při cestování s malými dětmi je dobré i toto vzít v úvahu a vybrat vhodnější variantu.

Vybrat si můžete mezi 5 tarify letenek. Economy Lite, Economy Standard, Economy Flex, Business Standard a Business Flex s cenami od 471 EUR do 1706 EUR za 1 osobu za 1 cestu.

ceník

Ze San Pedra Suly odlétají denně vnitrostátní spoje na ostrov Roatan. Konkrétně se na ostrov můžete dostat se společností CM Airlines https://www.cmairlines.com/ nebo SOSA Airlines https://www.aerososa.com/. Letenky můžete zakoupit přímo na letišti, ale doporučujeme je zakoupit již v předstihu prostřednictvím jejich webových stránek. Jedna cesta pro jednu osobu vychází cca na 80-100 USD.

Je zapotřebí PCR nebo antigenní test na COVID? Co mám vyplnit?

Německo již otevřelo své hranice pro tranzit a tím pádem nic nebrání v cestě do střední Ameriky. Honduras nepatří mezi vysoce rizikové země, a to usnadňuje cestování. Je nutné mít s sebou potvrzení o provedeném negativním PCR testu ne starším než 72 hodin v době příletu do Hondurasu. Ideálně se tedy nechat otestovat v úterý odpoledne nebo ve středu ráno a až Vám přijde na email potvrzení, můžete vyrazit na cestu.

Podle Ministerstva zahraničí, není nutné se při vstupu do Německa v případě tranzitu registrovat. Je ovšem nařízené Německem pouze projet rovnou na letiště a nikde nezastavovat. Totéž platí i pro cestu přes Madrid, v případě tranzitu, a pokud neopustíte letiště, nemusíte se registrovat ani ukazovat potvrzení o PCR testu. Stejně ho ale máte pořád u sebe a budete ho potřebovat v Hondurasu. Našim klientům se ale stalo, že v Madridu po nich vyplněný formulář vyžadovali. Proto pro jistotu doporučujeme vyplnit zde: https://www.spth.gob.es/

Při vstupu a odchodu z Hondurasu je nutné se registrovat a vyplnit formuláře za každého cestujícího na webu: https://prechequeo.inm.gob.hn Cestující obdrží na email potvrzení, které je nutné vytisknout a mít u sebe. Při návštěvě Hondurasu nepřesahující 90 dní nepotřebujete žádná víza.

Jak je to s opatřeními během cesty a na ostrově?

V prostorách letišť i v samotném letadle je nutné nosit ochranu úst a nosu v podobě chirurgické roušky, nanoroušky nebo respirátoru. To neplatí pro děti do 6 let věku. Během jídla a pití je povoleno tuto ochranu sundat.

Na ostrově se nosí roušky ve veřejných prostorech, a to ve vnitřních i vnějších. Přesto turisté na plážích většinou roušky nenosí a nejsou za to ani pokutováni. Obchody, hotely a restaurace jsou otevřené a roušky se opět nosí jen v recepci a společných prostorech. U stolu v restauraci mít roušku nemusíte. Na ostrově je atmosféra velmi uvolněná. Lidé chodí na večeře, na koncerty, pořádají výlety a příliš si nepřipouští riziko nákazy.

Při odletu z Roatanu (resp. Hondurasu) je nutné mít čerstvý PCR test, který si můžete nechat provést např. v DIMA Centro – Jackson Plaza. Pokud test provedete dopoledne, odpoledne ve 3 hodiny obdržíte výsledek prostřednictvím aplikace WhatsApp. Nezapomeňte se i při cestě zpět registrovat na webu: https://prechequeo.inm.gob.hn a https://www.spth.gob.es/ 

Před vstupem do ČR máte povinnost vyplnit elektronický Příjezdový formulář (www.prijezdovyformular.cz) a nahlásit tak příjezd své místně příslušné krajské hygienické stanici a dále předložit na vyžádání doklad o vyplnění příjezdového formuláře (oznámení) při hraniční nebo pobytové kontrole. Do 5 dnů od vstupu na území ČR máte také povinnost absolvovat antigenní test nebo RT-PCR test.

Přejeme Vám šťastnou cestu a Adiós! na ostrově Roatan.

Vycházíme dle informací uvedených na webu Ministerstva zahraničí a zkušeností z cest našich přátel. Neručíme za jakékoliv jiné požadavky nebo změny. Vše je potřeba si před cestou ještě ověřit.