• Facebook
  • Instagram

Co byste měli vědět dřív, než se rozhodnete žít na Roatanu

Mnoho lidí v sobě celý život nosí tajné přání přestěhovat se někam do teplého prostředí, kde svítí sluníčko celý rok, ručička na hodinách se pohybuje mnohem pomaleji než kdekoli jindy, hladina moře se třpytí jak ten nejčistší křišťálový krystal a z palmových hájů se ozývá divoký křik exotických ptáků. Pozorujete malého kraba vykukujícího z malé dírky na pláži, pohupujete se v pletené síti a hrdlem vám prochází chlazené Cuba Libre, když se náhle začnete zabývat myšlenkou, co si asi tak pro vás připravil dnešní teplý večer v ráji? Že vám to zní bezstarostně? Ano, může to tak být. ale takové dlouhodobé pohodě předchází znalost místního prostředí a poměrů. Většina našich klientů za námi přilétá s tímto snem, ale málo z nich si uvědomuje, jak značné rozdíly od našeho domova na Roatanu jsou. Mnoho z nich dokonce nebyla nikdy dál než v Chorvatsku, a proto jsme se rozhodli sepsat pár důležitých poznatků, které vám mohou pomoci předejít překvapivému rozčarování.

Roatan co zvazit

Karibské podnebí

Asi jako první stojí za zmínku rozdílné podnební podmínky a počasí na Roatanu. Počítejte nejen s vyššími teplotami, ale především s vyšší vlhkostí, která hravě zvedne pocitovou teplotu a slané prostředí. Vliv těchto faktorů poznáte ihned po výstupu z letadla. Mnoha lidem to velice pomáhá např. k uvolnění dýchacích cest, teplo a slaná voda na atopické ekzémy, ale někomu to nemusí vyhovovat a lidé s citlivější pokožkou nesmí zapomínat, že sluneční paprsky zde působí opravdu mnohem více agresivně, než jsou zvyklí. Bez opomenutí nesmí zůstat ani fakt, že na Roatanu se stmívá již kolem šesté hodiny večerní. V létě je to ještě o něco déle, ale i tak vám zbyde mnoho času na pozorovnání hvězd na obloze, která dokáže být na ostrově bez světelného šumu opravdu pestrá.

Mentalita a sociální rozdíly

Se změnou prostředí přichází i změna sociální. Najednou budete obklopeni lidmi, kteří mají velmi rozdílné smýšlení než vy. Obecně platí, že lidé na ostrově jsou velice přátelští i přesto, že jsou chudí.  Lze je rozdělit na Hondurasany a původní černošské obyvatelstvo. Co asi každého z nás napadne, že jejich slabinou bude dochvilnost, a máte pravdu. I hodinové zpoždění je pro ně tolerovatelné. Souběžně s tím i jejich tempo. Pokud naléháte na zrychlení, setkáte se s velkou nevolí. Pokud se vám bude zdát, že to lze udělat rychleji a budete např. potřebovat dodělat a dovézt postel k vám do domu pro vaši návštěvu do pondělka a truhlář vám řekne, že to udělá až v pátek, nemá smysl naléhat intenzivněji. Protože vám dodávku nábytku nakonec slíbí na pondělí v 9 hodin ráno a do pátku vám nezvedne telefon.

Je zde i velmi slabý přístup k ekologii. Roatan je bohužel zaplaven přísunem plastů. V plastových obalech najdete téměř všechno a vy možná budete svědkem toho, že z okénka před vámi jedoucího auta vylétne právě jedna lahev od koly. Domníváme se, že si tito lidé dostatečně neuvědomují tento negativní dopad na přírodní bohatství, kterým jsou obdařeni. Samozřejmě i na ně má neblahý dopad vedlejší produkt moderní doby v podobě plastového odpadu. Oni byli dříve zvyklí využívat pouze lokální zdroje, a pokud si například utrhly kokos ze stromu, odhodili ho pak na zem a jejich okolí se tím nezměnilo.

Dalším patrným rozdílem je i plánování do budoucna. U nás existuje nespočet profesí, k jejichž správnému vykonávání patří plánování. Pokud se zde např. některého stavitele zeptáte na detailní harmonogram dodávek materiálů, nebude schopný vám ho předložit. Občas se k vám nějaký akční plán dostane, ale nebude vůbec korespondovat s realitou. Opět se zde nabízí kořeny v historii. Roatánci mají na rozdíl od nás s výjimkou deštného pouze jedno roční období. My v mírném pásu jsme se odjakživa museli předzásobovat na zimu a velice dobře plánovat, abychom přežili. Máme to tedy již zakódované v našich genech. Jejich přirozenost ale je opět žít „ze dne na den“. Oni nemuseli řešit, že se blíží dlouhá a tuhá zima, a že bude vhodné si naplnit sýpku obilím. Zde je mohl překvapit jednou za necelé 3 dekády hurikán, na který se dřív nedalo tak dobře připravit, tak plánovaní do budoucna nepřikládali žádnou váhu.

Po celém světě existuje nespočet rozličných národů a civilizací a pokud se i vy smíříte s tím, že vám na Roatanu budou možná lidé naskakovat za jízdy na korbu do pick-upa, že před vámi na úřadě nebo v bance bude pracovnice jíst kořeněnou rybu s rýží a zároveň vyplňovat formulář nebo se s vámi dá na pláži do řeči místní opilý prodavač banánových donutů, tak jste pravděpodobně na správném místě a jistě rychle zapadnete mezi nás, osadníky na Roatanu.