• Facebook
  • Instagram

Informujeme

1. Mohou cizinci vlastnit nemovitost na Roatanu?

Ano, když si koupíte nemovitost na Roatanu, vlastníte nemovitost menší než 0,75 akru (3000 m2) jako fyzická osoba. Pokud chcete koupit větší nemovitost než 0,75 akru, musíte zde založit firmu, více naleznete v záložce rezidence.

2. Jaká je na Roatanu kriminalita?

Míra kriminality je velmi nízká s porovnáním pevniny Hondurasu. Je nutné dodržovat klasická pravidla bezpečnosti, která jsou podobná i v České republice.

3. Jaké se platí daně za vlastnictví nemovitosti?

Daně jsou vyměřeny podle toho, v jaké lokalitě se nemovitost nachází, ale obvykle počítejte 0,35 % ročně (350 USD ročně za nemovitost v hodnotě 100 000 USD).

4. Jaké jsou dodatečné náklady při koupi nemovitosti?

Closing poplatky jsou cca 6 % z hodnoty nemovitosti. Více se dozvíte v záložce Vysvětlíme kupní proces.

5. Jakým způsobem probíhá celý proces nákupu nemovitosti na Roatanu?

V současné době během nákupu nemusíte být ani přítomni. Celý proces není nijak složitý a je popsán zde: Vysvětlíme kupní proces.

6. Jako majitel nemovitosti na ostrově mohu počítat s nějakým zhodnocením?

Samozřejmě! Je Právě nejlepší čas na zhodnocení majetku na Roatanu, který patří mezi místa s největší investiční příležitosti na světě. Nemovitosti zde rostou každým rokem drasticky nahoru. Nemovitosti tu nakupují lidé z celého světa, dokonce i slavné osobnosti a celebrity.

7. Jak se na Roatan dostanu z České republiky?

Nejlepší zkušenosti máme s vyhledáváním letenek přes Student Agency. Letenky se dají pořídit již od 12 000 Kč, průměrná cena je 17 000 Kč za zpáteční letenku. Většinou se odlétá z Prahy nebo Mnichova, popřípadě Vídně. Přestup je v USA nebo El Salvadoru. Nově se také létá přes Panamu. Plánuje se rozšíření letiště na Roatanu, aby mohla přistávací plocha odbavit i větší letadla jako je boeing nebo airbus. Samotná Lufthansa již projevila zájem o zajištění přímých letových linek z Německá až na samotný Roatan, což by samozřejmě otevřelo bránu pro Evropu.

8. Jaké je na Roatanu klima?

Na ostrově Roatan je teplo po celý rok s velice minimálními teplotními výkyvy a průměrnou roční teplotou 28 stupňů. Přesto fouká na ostrově příjemný, chladivý vánek. Období sucha, kdy prší jen pár dní v měsíci je od ledna do srpna, období dešťů je naopak od září do začátku prosince. V tomto období jsou srážky častější, ale i tak se najde mnoho krásných slunečných dní. Někteří dokonce toto období preferují, protože je velice příjemný svěží vzduch a teploty se pohybují okolo 25 stupňů.

9. Kde se Roatan nachází?

Ostrov Roatan je součástí Mezoamerického korálového útesu v karibském moři. Patří do souostroví Bay Islands. Stal se významným přístavním ostrovem a je součástí státu Honduras. Díky své poloze se stal vyhledávanou potapěčskou destinací. Je vzdálený pouhých 40 mil od honduraského města La Ceiba. V blízkosti jsou také státy Guatemala a Belize, kam se dá snadno dopravit letadlem. 

10. Jak je Roatan velký?

Roatan je přibližně 45 km dlouhý a 1 - 5 km široký. Nejvyšší hora na ostrově má výšku přibližně 2500 m. Na ostrově najdete jak bílé, písečné pláže, tak skály, které zasahují do moře, mangrovy, tropické pralesy, zelená údolí a zátoky. Roatan je skutečný tropický ráj.

11. Jaké je na Roatanu moře?

Roatan obklopuje obrovský korálový útes, který je součástí druhého největšího korálového útesu na světě. K většině korálů doplavete z pevniny během několika minut. Většina korálového útesu je chráněna honduraskou vládou.

12. Jakou měnou můžu platit na Roatanu?

Honduraská měna je Lempira. Současný kurz HNL k CZK najdete zde. Má velice podobnou hodnotu jako česká koruna, což vám velice usnadní přepočítávání. Americké dolary jsou akceptovány na celém ostrově. Ve větších městech naleznete banky a bankomaty, kde si dolary můžete snadno rozměnit na Lempiry. Pozor na výběr hotovosti  v bankomatu na letišti, zaznamenali jsme již několik případu skimmingu. Bezpečné jsou banky, velké supermarkety a čerpací stanice.

13. Jaké jsou náklady na život na Roatanu?

Náklady na život jsou nižší než náklady na život v České Republice. Jídlo je cenově na podobné úrovni, ale mnohem kvalitnější a většinou v bio kvalitě, pokud nekupujete dovezené potraviny z USA. Voda je také levnější. Výrazně ušetřit se dá i na benzínu a naftě, kde litr vyjde cca na 18 Lempir. Dále neplatíte za topení a teplé vody také moc nespotřebujete. Nepotřebujete žádné drahé oblečení, boty, doplňky. Stačí vám pár letních žabek, kraťasy, tričko a hlavně plavky.

14. Jakým jazykem se na Roatanu hovoří?

Oficiální úřední jazyk je Španělština, Angličtina je ale hlavním jazykem a dohovoříte se s ním téměř všude.

15. Můžu řídit osobní automobil s českým řidičským průkazem?

Ano, s platným cestovním dokladem vydaným v Evropské Unii můžet řídit osobní automobil na ostrově Roatan i na pevnině Hondurasu. Samozřejmě byste se měli prokázat mezinárodním průkazem, ale místní policie to vůbec neřeší.

16. Je bezpečné a snadné cestovat po ostrově?

Ano, na ostrově existuje pouze jedna hlavní silnice spojující západ s východem. Je bezpečné řídit automobil i cestovat taxíkem, autobusem, lodí nebo helikoptérou.

17. Jaký vládní systém panuje v Hondurasu?

Honduras a s ním Roatan je řízen demokratickou konstituční republikou, která je strukturálně velmi podobná republice v USA.

18. Jaká je na ostrově zdravotní péče?

Na Roatanu naleznete veřejné nemocnice i soukromé kliniky. Za ošetření se platí v hotovosti. Ceny jsou nižší než v České republice. Léky jsou volně dostání v lékárně, i včetně antibiotik a dalších léků, které jsou u nás k dostání pouze na lékařský předpis. Lékárny se nachází ve všech větších městech.

19. Mohu začít na ostrově podnikat?

Ano, stačí si založit korporaci, více v záložce rezidence. Místní právníci vám poradí, jak s podnikáním začít. Podnikání je jednoduché a můžete začít podnikat ve stavebnictví, turismu, službách, restauračních zařízeních, ubytovacích zařízeních, apod. Počet obyvatel ostrova neustále roste a počet turistů také. Poptávka po nových firmách je tedy rostoucí.

20. Jak je to na Roatanu s vízy?

Před příletem do USA musíte mít schválenou elektronickou cestovní registraci ESTA. Po příletu na ostrov Roatan získáte turistické vízum, které má platnost 90 dnů. Po uplynutí doby můžete zažádat na imigračním oddělení o prodloužení. Pokud vám celník vyhoví, zaplatíte cca 500 lempir za dodatečné 30 denní prodloužení. Po uplynutí je nutné z ostrova vycestovat z Hondurasu na minimálně 4 dny. Pak se vám po návratu opět turistické vízum obnoví.

Další variantou je zažádat o rezidenční vízum, více informací naleznete v záložce Řešíme honduraské rezidentury.

21. Jaká je na ostrově dentální péče?

Na ostrově je dentální péče na vysoké úrovni, ošetření se platí v hotovosti, ale ceny jsou nižší než v České republice.

22. Jsou na Roatanu hurikány, jak je v Karibiku celkem běžné?

Ostrov Roatan je krytý pevninou a nachází se pod pásem, kde se hurikány obvykle stáčí zpět na sever. Díky této poloze se na Roatanu objevil hurikán pouze 6 x za celých 120 let. Navíc, tři z těchto hurikánů prý byly jen silnější tropické bouře, bez výraznějších škod.

23. Kolik stojí letenky na Roatan?

24. Kolik stojí nemovitosti na Roatanu?

25. Máte zájem o výstavbu na Roatanu?

26. Jaké jsou ceny pozemků na Roatnu?

27. Jaké je počasí v Karibiku na Roatanu?

28. Kde se nachází Česká vesnice na ostrově Roatan?

29. Hledáte ubytování na Roatanu?

30. Uvažujete o dovolené na Roatanu?

31. Jaké jsou ostrovy v Karibiku?