• Facebook
  • Instagram

Ostrov Roatan v Hondurasu

roatan cover

 

Ostrov Roatan

Roatan se nachází mezi ostrovy Utila a Guanaja a svojí rozlohou se řadí mezi největší ostrov Hondurasu. Dříve byl nazýván Ruatan nebo Rattan. Je asi 77km dlouhý a v jeho nejširším rozpětí dosahuje 8km.
Centrum ostrova je jednoznačně Coxen Hole, které je zároveň hlavním městem, ležícím na jihozápadě ostrova. Východní část je oddělena 15m širokým říčním kanálem s chráněnými mangrovy. Tato část se nazívá Helene ( španělsky Santa Elena).
Ostrov leží u středoamerického korálového útesu (Mesoamerican Barrier Reef), druhý největší korálový útes světa a největší v Karibiku. Proto se Roatan stal Mekkou potapěčů, zaoceánských lodí a milovníků přírody. Turistický průmysl zde tvoří to nejdůležitější odvětví, ačkoli rybaření je pro ostrovany rovněž významným zdrojem příjmů. Na pevninu do cca 65km vzdálené La Ceiby se dostanete pomocí lodě z hlavního přístavu nebo letecky z mezinárodního letiště u hlavního města.
Díky britské kolonii je jazykem číslo jedna angličtina a druhým španělština, kterou hovoří především obyvatelé na pevnině v Hondurasu.

 

roatan map2 

Podmořský svět

Roatan je známý především mezi potápěči, jelikož korálový útes kolem ostrova je druhý největší na světě po australském. Díky tomu nabízí potápění a šnorchlování překrásný pohled na podmořský svět plný tropických rybek, želv nebo mořských koníků. Kolem ostrova jsou také delfíni a nádherní verlibí žraloci. Za potápěním se žraloky se nejčastěji jezdí na přilehlý ostrov Utila, kde je rovněž panenská příroda.

Mezi centra potapěčů jednoznačně patří West Bay, ale pod vodu se dostanete téměř na každé části ostrova. Potapěči si velice pochvalují různorodost podmořského dna.

Na ostrově žijí také kolibříci, papoušci, opice a leguáni.
Roatan má tropické klima s teplotami kolem 28 stupňů, což zajišťuje ideální podmínky ke koupání po celý rok. Teplota moře se pohybuje také kolem 28 stupňů Celsia, což zajišťuje téměř celoroční sezónu.

tropical coral reef 7425

Turismus a obyvatelé

Statisíce turistů navštíví Roatan každý rok. Návštěvníci obdivují především pohodový životní styl, nádherné moře, příjemné klima a velmi přátelské lidi. Čím více turistů sem přichází, tím více z nich se rozhodne pořídit si zde vlastní bydlení, čímž trh s realitami prochází obrovským boomem. Ekonomika na Roatanu rok od roku roste.

Coxen Hole je největší město na Roatanu. Nachází se zde letiště, všechny úřady a přístaviště zaoceánských lodí. V blízkosti letiště se nachází mnoho supermarketů, kde je obrovský výběr potravin. Ulice v centru jsou velmi úzké a velmi často je město plné troubících aut, mezi kterými pobíhají místní obyvatelé. Pouliční prodejci nabízejí čerstvě vymačkané šťávy, časopisy a suvenýry. Coxen Hole je nejméně atraktivní místo pro bydlení na celém ostrově. Nachází se zde slumy. Místo rozhodně není v noci bezpečné.

cruiser roatan

Tradice

Punta Gorda je největší osada s lidmi, kteří se nazývají Garifuna People. Ti mají kořeny v Africe a mají velice zvláštní kulturu a způsob života. Velmi často hrají na bubny, tancují a mluví speciálním garifunským jazykem.

Měnou na ostrově je lempira. Platit se dá všude ale i americkými dolary. 1 dolar odpovídá přibližně 22 lempirám. Pokud chcete dobrý kurz, je dobré zaplatit ve velkých supermarketech v dolarech a nechat si vrátit v lempirách. Banky také nabízí poměrně slušný kurz. Na západní části ostrova se nachází také mnoho bankomatů, ze kterých můžete vybrat maximálně 5000 lempir nebo 200 dolarů. 

garifuna

Voda, proud a internet

Elektřina na ostrově je 120 V a 60 Hz, zásuvky jsou stejné jako v USA. Doporučuje se používat adaptéry, které vyrovnávají napětí, abyste si při dlouhodobém používání nepoškodili elektrické přístroje. Občas se stane, že vypadne elektrický proud, především v období dešťů. Nahození trvá většinou do několika hodin.
Pitná voda rozhodně neteče z kohoutků.

Tu používejte pouze ke sprchování nebo mytí nádobí. Pitnou vodu koupíte v plastových lahvích v supermarketu, velké barely za 35 lempir dodává firma Sun, která vodu zpracovává a filtruje metodou reverzní osmózy, což je nejlepší využívaná filtrační technologie, která je v současnosti k dispozici

 

jidlo 1

jidlo 2

Kuchyně na ostrově

Jídlo na ostrově koupíte v supermarketech nebo obchodech s potravinami. Některé druhy místního ovoce a zeleniny koupíte levně také na ulici. Místní potraviny jako je rýže, banány, tortilly, fazole, vejce, kuřecí maso, kokosy, limetky, ananasy, pomeranče, avokádo, mango, krevety a některé druhy ryb jsou levné a chuťově nemají žádnou konkurenci. Dovezené potraviny z USA jsou dražší než v České republice. Největší rozdíl v cenách oproti ČR jsme zaznamenali u pečiva, másla, jogurtů, salámů a nezdravých dovezených pochoutek typu brambůrků, čokoládových tyčinek a konzerv. Takže pokud se umíte přizpůsobit lokálnímu trhu a vařit především z místních potravin, budete nejen zdraví, ale ještě ušetříte. Milovníci koření si zde také přijdou na své.

Restaurace na ostrově nabízí obrovskou škálu kuchyní, od tradičních místních pokrmů, přes mexickou kuchyni, italské a francouzské speciality, argentinské steaky, japonské sushi až po thajskou a čínskou kuchyni. Ceny začínají od 8 dolarů za jídlo až po 30 dolarů například za talíř čerstvého humra. Většina kvalitních restaurací se nachází na West Endu a na pláži West Bay. 

Alkohol

Alkohol má na Roatanu vysokou oblibu. V obchodech i restauracích seženete širokou škálu piv od lokálních přes dovezené. Ceny v obchodech se pohybují od 15 lempir za třetinku piva, v hospodě pak kolem 30 – 50 lempir, v luxusní restauraci i více. Co se týče vína, dováží se sem především z Chile. Lahev vína koupíte v obchodě od 120 lempir. V restauraci je sklenka vína obvykle dvakrát i třikrát dražší než lahev piva. Oblíbený je ale především místní rum, který koupíte již od 90 lempir za lahev. Koktejly vytvořené z rumu stojí od 2 dolarů do 6 dolarů. Pokud „vychytáte“ tzv. Happy Hours, můžete si dát dva drinky za cenu jednoho a podobná zvýhodnění. Místní specialitou je ovšem Rum Punch, což někdo překládá jako rumový punč, někdo jako rumová pěst. Jako dostat pěstí do obličeje se můžete cítit, pokud vypijete více než jeden. Je to totiž koktejl složený z několika různých, velmi silných rumů a ve spojení s džusem tvoří téměř zabijáckou kombinaci. Pokud jste milovníkem koktejlů, jste v Karibiku na správném místě, protože kombinace lehátka, slunečních brýlí a brčka v ústech je tu velice populární.

 

koktejl

doutnik